Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár


 

N. Rajić: Ne partija, već grupa za pritisak. Konačan stav nije donet. - Bilo je podrški inicijativi, ali i zamerki zbog jednonacionalnosti. - Pretpostavke osnivanja zajednice i pravne prirode. - Dnevnik, 1990. II. 1., 13.

 

Novi Sad, 31. januara - Opravdanost osnivanja demokratske zajednice vojvođanskih Mađara razmatrana je danas u Pokrajinskoj konferenciji Socijaističkog saveza Vojvodine. Inicijativa je stigla polovinom decembra s potpisom 11 članova Inicijativnog odbora. Posle rasprave zaključeno je da se konačan stav o ovome još ne može doneti i da su potrebni dalji razgovori da se pojasne neke stvari i zauzme argumentovano mišljenje.

Demokratsku zajednicu vojvođanskih Mađara, kako je inicirana, Andraš Agošton iz inicijativnog odbora okarakterisao je kao organizacionu i političku formu za zastupanje interesa vojvođanskih Mađara sa željom da se i tako da doprinos ostvarivanju ravnopravnosti naroda i narodnosti. Svesni da ujedinjenje Srbije otvara perspektive razvoja srpskog naroda inicijatori ističu da to ne bi smelo da ugrozi druge narode i narodnosti. Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara, po rečima Agoštona, zamišljena je kao demokratska grupa za pritisak, jedan od političkih faktora u narastajućem pluralizmu.

 

"Korisna inicijativa"

 

Jedna anketa, koja je trajala dve nedelje, pomenuo je Agošton, pokazala je da zajednica može da računa sa oko 3,5 do četiri hiljade potpisnika, odnosno onih koji bi želeli da postanu njeni članovi. Zajednica nema uslove da postane politička partija, jer ne može da obezbedi broj članova koji bi garantovao mesto u skupštinskim klupama (čak kada bi glasala i deca), ali se razmišlja o vezivanju s nekom partijom koja bi ovoj Zajednici ponudila najviše onoga što joj odgovara. Pre političkog priključivanja "za jednu sezonu" pred izbore predstavnici zajednice razgovaraće s drugim partijama. Pitanje da li demokratska zajednica vojvođanskih Mađara želi da izražava interese i onih Mađara koji nisu u članstvu Agošton je okarakterisao kao izlišnu. Zastupaće interese samo svojih članova.

Ovakva inicijativa može biti samo korisna i svaki narod na nešto slično ima pravo, ocenio je Aleksandar Kolarov (PK SSRNV). Po njemu je samo pitanje vremena kada će inicijativa "dobiti zeleno svetlo" za šta u nas još postoje pravne smetnje. Savez komunista opredelio se da podstiče demokratske procese, konkurenciju ideja i programa, ali je čudno što se najveći broj stranaka formira na nacionalnoj osnovi, rekao je Jovo Radoš (PK SKV). Osnovno pitanje pre davanja odgovora jeste da li će ovo doprineti učvršćivanju nacionalne ravnopravnosti.

 

Pravo organizovanja i zakonski regulisati

 

- Autonomaška Vojvodina bila je primer zatvaranja i stvaranja novih nacija od ovdašnjih žitelja - rekao je Janoš Vekaš (Inicijativni odbor). - Sada se rađaju nove društvene strukture, pravo organizovanja postoji i potrebno ga je zakonski regulisati. Izrazio je podršku želji srpskog naroda za svojom državom koju sada ima, ali i žaljenje što najoštrije opaske za formiranje zajednice dolaze iz Saveza komunista. A ništa, smatra on, nije izoštrilo međunacionalne odnose u zemlji kao neslaganja u partijskom vrhu Jugoslavije.

U Socijalističkom savezu nije bilo odugovlačenja u izjašnjavanju o ovoj inicijativi, rekao je Jovan Krulj (PK SSRNV). Kao sitno koketiranje ocenio je izjave da u vreme autonomaštva Mađarima nije bilo dobro a da će sada u Srbiji biti bolje. Rekao je da nije uputno praviti prognoze koliko će zajednica imati članova i dodao je da lično nije oduševljen jednonacionalnim okupljanjem. Nenad Đuretić (PK SSOV), pozdravljajući inicijativu rekao je da bi neke stvari o programskim ciljevima trebalo pojasniti a Gordana Stamenković (PK SSOV) da inicijativa u mnogo čemu nije jasna. Stoga se ne može dati ni vrednosni sud.